لارستان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان

اگر ارزيابى ما درباره‏ ى ملتها تابع اين است كه مقدار آگاهى آنها را بسنجيم، مقدار عزم و اراده‏ ى ملى آنها را بسنجيم، روشن‏بينى و شجاعت آنها در اقدام را بسنجيم ، اگر اين وسيله‏ ى سنجش قدر و قيمت جمعيتها و ملتهاست ، بايد بگوئيم مردم لار و منطقه‏ ى لارستانِ بزرگ ، به حسب اين مقياسها و معيارها جزو برجسته‏ ترين مردم كشورِ پهناور ما هستند .

مقام معظم رهبری - 19 ارديبهشت ماه 1387

شهرستان لارستان یکی از شهرستان‌های جنوب استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر لار است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال 1390 ، برابر با 226879 نفر بوده‌است.‎ لارستان از کانونهای دین زرتشتی و جایگاه آتشکده مهم آذرفرنبغ بوده‌است. مسلمان شدن مردم آنجا هم دیری به درازا انجامید. نام کهن لارستان، ایراهستان بوده‌است.
لارستان سرزمین وسیعی است که بطول ۵۷ فرسنگ و به عرض ۴۵ فرسنگ و با مساحت تقریبی 126000 کیلومتر مربع، و در حدود ۴۵۰ آبادی بزرگ و کوچک توابع دارد. مرکز این منطقه شهر لار (۴۳ دقیقه و ۲۷ درجه شمالی، و ۲۴ دقیقه و ۵۴ درجه شرقی گرینویچ، وبا ارتفاع ۳۰۰۰ هزار فوت است که در سیصد وشصت وشش کیلومتری شهر شیراز ودر جنوب شرقی فارس قرار گرفته‌است.
در دوران قدیم به منطقه وسیعی از جنوب ایران ایالت لارستان اطلاق می‌شده ‌است. که مشتمل بوده ‌است از: بندر گمبرون ( بندرعباس ) ، بندرلنگه ، بستک ، لامرد ، مهر ، علسویه ، شهرستان کنگان و گزدان تمام این مناطق جزء «ایالت لارستان» به مرکزیت لار بوده ‌است.
منطقهُ لارستان ، به دلیل نزدیکی با خلیج فارس و سواحل آن ، دارای موقعیت تجاری و ترانزیتی بسیار خوبی است. بیشتر درآمد مردم آن از تجارت دریایی و تبادل کالا با نواحی مرکزی ایران است. از این رو لارستانی ها را باید از مشهورترین و موفق ترین بازرگانان جنوب ایران به شمار آورد.

از دیگر مزیتهای لارستان وجود فرودگاه بین المللی می باشد که از لحاظ آمار پروازهای خارجی و همچنین جابجایی مسافر و بار با در نظر گرفتن تعداد جمعیت شهرستان بعد از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به عنوان دومین فرودگاه مطرح می باشد .
در حال حاضر چهار شركت هواپیمائی ایران ایر ، آسمان ، ایرعربیا و فلای دوبی عملیات پروازهای این فرودگاه را به مقاصد : دبی ، كویت ، قطر ، ابوظبی ، شارجه ، مكه مكرمه و مدینه منوره ، تهران و شیراز انجام می دهند .
معروف ترین سوغاتی و شیرینی شهرِ لار حلوایی است که مسقطی نامیده می شود . این حلوا ، همان طور که از نام آن بر می آید ، منسوب به مسقط ، یکی از شهرهای قدیمی عمّان است ، که تجُّار لارستانی در رفت و آمدهای تجاری به مسقط طرز پخت آن را فراگرفته اند قریب 150 سال است که این حلوا بهترین سوغاتی لار محسوب می شود مسقطی ترکیبی از آرد ، شکر، نشاسته ، روغن، مغز پسته و رنگ های گیاهی است و بسیار خوشمزه و مقوّی است . اکنون یکی از کالاهای صادراتی این شهر است ودر بسته بندیهای مختلف و زیبا به مشتریان عرضه می شود .

از دیگر سوغاتی های شهر لار می توان به انواع خرما ، كباب لاری ، شیرینی های محلی ، انواع نان محلی ، حنا و صنایع دستی اشاره كرد .